Yeniliklerden Haberdar Olun

Radisson 1 First RHCA in Turkey Red Hat Guilford 2 Event 3

Eğitimler ve Sertifikasyon >> RHCSA ve RHCE Sertifikasyonları

Red Hat'in RHCSA (Red Hat Certified System Administrator) ve RHCE (Red Hat Certified Engineer) sertifikasyonları kısa zamanda bilişim dünyasındaki en geçerli sertifikasyonlardan  olmayı başarmıştır. Bunun en önemli sebepleri Red Hat'in gün geçtikçe büyüyen UNIX/Linux pazarındaki yüksek payı ve sınavların gerçek tecrübeye dayanmasıdır. Bilişim dünyasındaki çoktan seçmeli sınava girerek elde edilen çoğu sertifikanın aksine sadece kitaplardan hazırlanarak bu sertifikaları elde etmek neredeyse imkansızdır. RHCSA & RHCE sertifikasyonlarının popülerliği Türkiye'de de gün geçtikçe artmaktadır. 

RHCSA sertifikasını elde edebilmek için 2 saat 30 dakika süren EX200 kodlu RHCSA sınavından minimum %70 puan almak gerekmektedir. RHCE olabilmek için ise hem RHCSA sınavında başarılı olmak, hem de 3.5 saatlik EX300 kodlu sınavdan minimum %70 puan almak gerekmektedir. 

Sınavlar Perception'ın katkıları ile Türkçe olarak da alınabiliyor. Eskiden sınavlar sadece "Red Hat Certified Examiner (RHCX)" sertifikalı bir sınav gözetmeni tarafından özel olarak hazırlanmış bir laboratuvar ortamında yapılabilmekte idi.  Artık adaylar kendi başlarına da istedikleri zamanda sınav alabilmekte. "Red Hat Bireysel Sınavları" hakkında bilgi almak için lütfen bizimle temasa geçiniz. Sınav esnasında adayların sistemlerindeki çeşitli problemleri gidermeleri ve çeşitli servisleri yapılandırmaları gerekiyor.

Red Hat'in başka sertifikasyon programları var mıdır?

Evet. Bilgi için Red Hat Sertifikasyonları sayfamızı ziyare ediniz.

Sınavlara nasıl katılabilirim?

Red Hat sertifikasyon sınavları sadece yetkili eğitim merkezi tarafından yapılabilir. Sınavlar iki şekilde olmaktadır: Sınıf Sınavları ve "Red Hat Bireysel Sınavları" (Koala - Kiosk on a laptop)

Sınıf şeklindeki sınavlar web sitesinde ilan edilen tarihlerde ve talep durumuna göre düzenlenmektedir. Sınıf sınavlara ön kaydınızı mümkün olduğunca erkenden yaptırmalısınız. İlgili sınavın açılacağının kesinleşmesinin ardından sınav ücretini size bildirilen hesap numarasına yatırmanız gerekiyor. Sınıf sınavlarının açılma durumu genelde sınavdan 1-2 hafta evvel belli olmaktadır.

"Red Hat Bireysel Sınavları" hakkında bilgi almak için lütfen bizimle temasa geçiniz.

Sınavlara nasıl hazırlanabilirim?

Red Hat sınavlarına hazırlanmak için en etkili yol yetkili eğitim merkezleri tarafından düzenlenen eğitimlere katılmaktır. Hangi kurs ile başlamanız gerektiğini belirlemek için https://www.redhat.com/rhtapps/assessment/?partner=perception adresindeki seviye belirleme testini alabilirsiniz (sorular İngilizce'dir).

Ayrıca sertifikasyon ve sınavlara hazırlık konusunda Red Hat'in ilgili web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz:

https://www.redhat.com/en/services/certification

https://www.redhat.com/en/resources/frequently-asked-questions-about-red-hats-certification-program

https://www.redhat.com/en/services/training/ex200-red-hat-certified-system-administrator-rhcsa-exam

https://www.redhat.com/en/services/training/ex300-red-hat-certified-engineer-rhce-exam