Yeniliklerden Haberdar Olun

Radisson 1 First RHCA in Turkey Red Hat Guilford 2 Event 3

Eğitimler ve Sertifikasyon >> RHCSA ve RHCE Sertifikasyonları

Red Hat'in RHCSA (Red Hat Certified System Administrator) ve RHCE (Red Hat Certified Engineer) sertifikasyonları kısa zamanda bilişim dünyasındaki en geçerli sertifikasyonlardan  olmayı başarmıştır. Bunun en önemli sebepleri Red Hat'in gün geçtikçe büyüyen UNIX/Linux pazarındaki yüksek payı ve sınavların gerçek tecrübeye dayanmasıdır. Bilişim dünyasındaki çoktan seçmeli sınava girerek elde edilen çoğu sertifikanın aksine sadece kitaplardan hazırlanarak bu sertifikaları elde etmek neredeyse imkansızdır. RHCSA & RHCE sertifikasyonlarının popülerliği Türkiye'de de gün geçtikçe artmaktadır. 

RHCSA sertifikasını elde edebilmek için 3 saat süren EX200 kodlu RHCSA sınavından minimum %70 puan almak gerekmektedir. RHCE olabilmek için ise hem RHCSA sınavında başarılı olmak, hem de 4 saatlik EX294 kodlu sınavdan minimum %70 puan almak gerekmektedir. 

Eskiden sınavlar sadece "Red Hat Certified Examiner (RHCX)" sertifikalı bir sınav gözetmeni tarafından özel olarak hazırlanmış bir laboratuvar ortamında yapılabilmekte idi.  Artık adaylar kendi başlarına da istedikleri zamanda sınav alabilmekte. "Red Hat Bireysel Sınavları" hakkında bilgi almak için lütfen bizimle temasa geçiniz. 

Red Hat'in başka sertifikasyon programları var mıdır?

Evet. Bilgi için Red Hat Sertifikasyonları sayfamızı ziyare ediniz.

Sınavlara nasıl katılabilirim?

Red Hat sertifikasyon sınavları sadece yetkili eğitim merkezi tarafından yapılabilir. Sınavlar iki şekilde olmaktadır: Sınıf Sınavları ve "Red Hat Bireysel Sınavları" (Koala - Kiosk on a laptop)

Sınıf şeklindeki sınavlar grup şeklinde talep edilmesi halinde açılmaktadır ve duruma göre dışarıdan da münferit katılımcı alınabilmektedir. 

"Red Hat Bireysel Sınavları" hakkında bilgi almak için lütfen bizimle temasa geçiniz.

Sınavlara nasıl hazırlanabilirim?

Red Hat sınavlarına hazırlanmak için en etkili yol yetkili eğitim merkezleri tarafından düzenlenen eğitimlere katılmaktır. Hangi kurs ile başlamanız gerektiğini belirlemek için https://www.redhat.com/rhtapps/assessment/?partner=perception adresindeki seviye belirleme testini alabilirsiniz (sorular İngilizce'dir).

Ayrıca sertifikasyon ve sınavlara hazırlık konusunda Red Hat'in ilgili web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz:

https://www.redhat.com/en/services/certification

https://www.redhat.com/en/services/training/ex200-red-hat-certified-system-administrator-rhcsa-exam

https://www.redhat.com/en/services/training/ex294-red-hat-certified-engineer-rhce-exam-red-hat-enterprise-linux-8